Някои думи са като червени флагчета за застрахователите. Ако ги използвате, това може да доведе до отлагане или дори отказ да се изплати обезщетението по застраховката ви. |
„Мисля, че....”
Никога не започвайте изказване относно иска си с тези думи. Ако не сте сигурни – не гадайте. Думите ви могат да доведат до отлагане или дори отказ да се изплати обезщетението. И ако сгрешите – да кажем, заявите, че сте карали с 50 км/час преди пътен инцидент, а по-късно полицията докладва, че са били 80 км/час – това неминуемо ще накърни доверието към вас.
Особено внимавайте да не спекулирате относно вината или причините за застрахователното събитие.Не забравяйте че застраховка гражданска отговорност не се изплаща ако произшествието е по ваша вина. При застраховка имущество например, ако предположите, че течът на вода се дължи на строителен дефект, може да дадете на застрахователя повод да откаже обезщетение, ако този риск не се покрива от полицата.
Придържайте се към фактите. Ако представител на компанията ви зададе въпрос, на който не можете да отговорите, просто кажете – не знам. Ако ви записват или си водят бележки, поискате копие и проверете дали не сте цитирани погрешно.
„Имам контузия на врата”
Измамите ощетяват автомобилните застрахователи с до 6.8 млрд. долара годишно, според доклад на Insurance Research Council. Любима схема са исковете за обещетения за щети, причинени от контузия на врата. (О, врата ми!). Самото споменаване на термина е вероятно да доведе до допълнителни разследвания, предупреждават от Insure.com.
Контузията на врата е специфична диагноза. Ако лекарят заяви, че имате това нараняване – докладвайте пред застрахователя. В противен случай, ако имате болки във врата, кажете го просто с тези думи.
„Това е експериментално лечение”
Наистина екесперименталните или изследователски медицински процедури по принцип не са включени в застрахователното покритие. Така че, ако докторът ви каже, че иска да експериментира с терапията, не го предавайте с тези думи. „В медицински термини, може да не става наистина въпрос за експериментално лечение” – „Ако е доказано ефективна процедура, и лекарят ви я смята за необходима, тя не би трябвало да е изключена от покритието”. Посъветвайте се с лекаря си какво точно да кажете, преди да говорите със застраховател.
„Мазето ми се наводни”
Когато се отнася до собствениците на домове, терминът „наводнение” веднага вдига червеното флагче. Терминът ‘наводнение’ се отнася до климатично събитие, или разлив от околните водни източници – Стандартните имуществени застраховки на жилища не покриват тези щети. За тях се сключва допълнителен договор.
Така че – не използвате думата „наводнение”, само защото мазето ви е пълно с вода до коленете заради спукана тръба. Такива инциденти се покриват от стандартните полици, но ако ги наречете „наводнение”, може и да си размътите водата.
„Просто ми изпратете парите”
Когато предявявате иск, не наблягайте, че просто си искате парите.
„Ако кажете – "не ми пука, че покривът тече, просто искам пари" , това признание може значително да забави изплащането на обезщетението ви.” – предупреждават експертите. Технически погледнато се предполага, че ще използвате парите, за да поправите щетата. Въпреки че повечето компании едва ли ще проверят дали сте направили това, вие със сигурност ще породите подозрения за фалшив иск, ако намекнете, че нямате намерение въобще да ремонтирате дома си. И в крайна сметка може да загубите обезщетението си окончателно.
Няма коментари:
Публикуване на коментар